Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o upadłości konsumenckiej

Dużo osób aktualnie (a w szczególnie dłużników) zadaje sobie pytanie, co to jest Upadłość konsumencka. Odpowiedź może stać się skrótowa albo nader długa. Natomiast poniższy artykuł mam nadzieję odpowie na wszelakie pochłaniające Cię sprawy kwestie. Szczególnie możemy stwierdzić, iż jest to nie mniej nie więcej tylko ogłoszenie bankructwa w sytuacji, kiedy dojdziemy do wniosku, iż jesteśmy popadliśmy w stan niewypłacalności a ciągłe opłacanie naszego zadłużenia jest niewykonalne (np. kwoty rat przewyższają w znacznym stopniu nasze przychody).

Upadłość konsumencka szybka droga do wolności finansowejIstotnym motywem przy ogłoszeniu upadłości jest to, żeby nasza niewypłacalność powstała bez naszej winy. Znaczy to, że przekredytowanie powstało obiektywnie bez naszej umyślnej winy (np. padliśmy ofiarą kanciarzy kredytowych, którzy zatwierdzili z nami umowę pożyczki gdzie wysokość odsetek stanowi lichwę). Nasza sytuacja jest rozpatrywana przez sąd rejonowy według miejsca naszego zamieszkania. Do niego kierowany jest właśnie wniosek.

W trakcie postępowania sąd zbada naszą sytuację finansową, kontroluje wiarygodność przedstawionych dowodów i ostatecznie decyduje o tym czy wydać orzeczenie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do naszej osoby. Musimy wiedzieć, iż w żadnym razie nie możemy sobie pozwolić na skrywanie majątku i innego tego rodzaju ruchy. Może to, bowiem zniweczyć nasze szanse na ogłoszenie bankructwa na długi okres czasu.

Upadłość konsumencka w 2017 r.roku to niezwykle głośny temat pośród osób tonących w długach i przekredytowanych. Od czasu przygotowania regulacji o upadłości konsumenckiej zleciało już ponad 6 lat, mimo to dopiero w tej chwili jesteśmy w stanie mówić o tym, iż wprowadzona instytucja prawna realizuje swoją rolę w naszym kraju. Jest to niewątpliwie rezultat nowelizacji, która miała miejsce pod koniec 2014 roku. Bieżące przepisy w sporej mierze doprowadziły do liberalizacji reguł, na jakich wolno obwieścić upadłość i przyczyniły się do podniesienia ilości pozytywnych orzeczeń wydawanych przez rodzime sądy w tym temacie.

Upadłość konsumencka- jak bronić się przed sądemPrzez początkowe, albowiem półrocze roku 2017 z upadłości konsumenckiej mogło skorzystać już kilkaset osób w skali całego naszego kraju. To fantastyczna informacja w szczególności dla jednostek, które nie mogą sobie poradzić ze zwracaniem indywidualnych długów. Oczywiście każdy może powiedzieć, że jest trochę niesprawiedliwości w tym, że ktoś zaciągał kredyty bezwiednie a w tej chwili jego dług ma podlegać umorzeniu. Nie jest to do końca prawda a sam temat osób przekredytowanych jest odrobinę bardziej skomplikowany i złożony.

Niejednokrotnie jest, bowiem tak, iż dana jednostka nawet pragnie zwrócić swoje długi lecz logicznie patrząc jest to po prostu fizycznie nierealne (np. jej dochody nie pozwalają nawet na zwracanie rosnących odsetek). W takim wypadku wyłącznym sensownym sposobem na wyjście z ciężkiej sytuacji jest bezwzględnie Upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka to instytucja prawna, która to do naszego prawodawstwa została wprowadzona pod koniec roku 2009. Procedury odnośnie jej stosowania mieszczą się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Należałoby w tym miejscu określić, że do tej pory z możliwości ogłoszenia upadłości mogły korzystać tylko podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Jednakże teraz jest to również możliwe w przypadku podmiotów prywatnych. Jej ukończenie nie jest łatwym zadaniem, wymaga specjalistycznej wiedzy prawnej i ogromnej wytrwałości (całość postępowania łącznie z wykonaniem procedury spłaty może trwać przeszło trzy lata).

Upadłość konsumencka w odpowiedziach ekspertaJednak Upadłość konsumencka w bardzo wielu przypadkach jest idealną opcją dla jednostek, które mają już postępowanie komornicze. Na ten stan rzeczy ingeruje wiele przesłanek. Musimy, bowiem wiedzieć, że egzekucja komornika mieści w sobie spore koszta (płacimy za koszty egzekucyjne, koszta zastępstwa w procedurze egzekucyjnej itp.) a oprócz tego często z tego, co nam ściąga komornik niepokrywane są nawet odsetki od kapitału naszego zadłużenia a co za tym idzie nasze zadłużenie zamiast maleć jeszcze narasta. Taka droga prowadzi donikąd.

Upadłość konsumencka rozwiążuje ten problem. Jeżeli się na nią zdecydujemy to sąd wyznacza nam osobę syndyka, który z kolei przygotowuje plan spłaty. Spłata zadłużeń trwa maksymalnie 3 lata a po tym okresie nieuregulowane zobowiązania podlegają procedurze umorzenia. Oznacza to, iż nikt już może ich od nas sciągać.

Upadłość konsumencka to świetne wyjście dla właściwie każdej osoby, która jest niewypłacalna. Stosunkowo niedawno, bowiem z możliwości ogłoszenia bankructwa mogły korzystać tylko i wyłącznie podmioty pałające się prowadzeniem firmy. Ale już z końcem grudnia 2009 roku taką szansę mają także osoby prywatne- konsumenci. Przez wprowadzone przepisy do ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym nasz kraj dołączył do państw Europy Zachodniej gdzie takiego rodzaju regulacje działały już z dużym powodzeniem od mnóstwa lat.

Upadłość konsumencka dla niezdecydowanych


Jak uwypuklają, albowiem specjaliści z branży ekonomiki i bankowości problem niezwróconych zadłużeń narasta w naszym państwie od dużej liczby lat. Naturalnie nie możemy zapominać o starożytnej regule prawa, która powiada, że kontraktów trzeba dotrzymywać jednak z 2-giej strony wskazane jest dodatkowo wziąć pod uwagę sytuację, ludzi nadmiernie zadłużonych, które nie mają rzeczywistych szans na zwrot swoich deklaracji. Taki stan rzeczy natomiast generuje to, iż uciekają one ze swoimi przychodami do szarej strefy. Wyjściem, w związku z tym w takim przypadku jest Upadłość konsumencka.

Nader często, bowiem osoba bedąća w długu na kilkadziesiąt lub też kilkaset tysięcy złotych jest skłonna sprzedać resztkę indywidualnego dobytku, aby reszta niespłaconego długu została umorzona. Całość, albowiem sprowadza do tego, że Upadłość konsumencka umożliwia dłużnikowi „nowe” życie, bez zadłużeń, bez uciążliwych telefonów od windykatorów a przede wszystkim bez zajęcia komorniczego.

Wyjściem problemu zadłużenia jest bez wątpienia Upadłość konsumencka. Stało się to możliwe od momentu gdy polski ustawodawca wprowadził służące do systemu prawnego przepisy to umożliwiające. Jak sama nazwa wskazuje z takiej ewentualności mogą kliknij skorzystać konsumenci czyli osoby nie prowadzące funkcjonowania gospodarczej. Dla podmiotów gospodarczych i firm stosowane istnieją inne przepisy. Warunkiem fundamentalnym aby można było przeprowadzić morał o Upadłość konsumencka... jest niewypłacalność dłużnika. Oznacza to, że taka osoba nie jawi się być w stanie regulować na bieżąco własnych zobowiązań, dług jest niewspółmiernie duży do dochodów jakie uzyskuje a w przyszłości nie zachodzą przesłanki w to, że zobowiązanie będzie spłacone. Typowym przykładem jest sytuacja osoby, która popadła w tzw. pętlę kredytową, ma wiele kredytów instytucji bankowych i sporą ilość pożyczek pozabankowych. Komornik pobiera spośród jej świadczenia emerytalnego kwotę 300 zł, która nie pokrywa nawet odsetek od momentu zadłużenia, które w przybliżeniu wynosi blisko 100 tyś złotych. W takich wydarzeniach Upadłość konsumencka... jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Występując o panią a do sądu osobie przypisywany jest syndyk, który sporządza plan spłaty zadłużenia. Odpowiednie wywiązanie czytaj tutaj się z owego plan jest podstawą do umorzenia reszty niespłaconego długu. W ten sposób dłużni dokonując spłat, które nie zaakceptować obciążają zbytnio jego budżetu może w okresie wartość maksymalna 36 miesięcy uporać się ze swoim zadłużeniem.

Upadłość konsumencka dla osób z przesadnym zadłużeniem


Upadłość konsumencka stała się w prekursorskim czasie niezwykle skutecznym sposobem na poradzenie sobie spośród zadłużeniem, które nas na prostu przerasta. W tymże miejscu mam przede wszelkim na myśli sytuacje ludzi, które nie mają długu siec w wysokości dajmy w to 2. 000 zł, ale ich zobowiązania opiewają np. na kwotę stu tys. zł. Jak wskazują dane statystyczne tylko od czasu początku roku 2016 w Polsce z upadłości konsumenckiej skorzystało już ponad 3 tys. osób. Jest to spora ilość zważywszy na fakt, że w analogicznym okresie rok temu liczba ogłaszanych upadłości była sporo mniejsza. Z pewnością wydaje się to związane z nowelizacją przepisów, która w doniosły sposób zliberalizowała zasady, dzięki jakich można się starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym momencie należność sądowa za złożenie morału w wynosi zaledwie 30 zł. Dodatkowo wszystko być może być sporządzone na formularzu, który możemy uzyskać z w siedzibie sądu w wydziale gospodarczym. Taka pozycja sprawia, że przeprowadzenie całej procedury jest możliwe nawet bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Bardzo wielu konsumentów jest na tej możliwości i o ile nie ma przeszkód przyrody formalnej to wniosek przy temacie Upadłość konsumencka „przechodzi” bez większego problemu. Jednakże nie zawsze tak musi być. Jeżeli nasza sytuacja związana z zadłużeniem jest złożona to warto skorzystać wraz z pomocy adwokata bądź radcy prawnego.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *